Upadek z wysokości należy do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy powodujących ciężkie obrażenia lub mających skutki śmiertelne. Jednak do upadku z wysokości może dojść nie tylko w pracy, ale i poza nią, a poszkodowanym może być zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy w tym przypadku jest bardzo ważne.

Odpowiednio szybka i właściwie udzielona pierwsza pomoc przy upadku z wysokości ma ogromne znaczenie dla ratowania zdrowia i życia poszkodowanego. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje z ciałem po upadku z wysokości, istnieje wysokie ryzyko urazu kręgosłupa i poważnych urazów kończyn oraz groźnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, należy zachować szczególną ostrożność i trzeźwość myślenia. Jak działać w przypadku upadku z wysokości lub schodów? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Co się dzieje z ciałem po upadku z wysokości?

Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc w przypadku upadku z wysokości jest bardzo ważna w ratowaniu zdrowia, a niekiedy nawet życia osoby poszkodowanej. Upadek na plecy może mieć poważne konsekwencje i nie zawsze są widoczne od razu i właśnie dlatego nie można go lekceważyć. Co się dzieje z ciałem po upadku z wysokości? Istnieje tu ogromne ryzyko poważnych urazów kręgosłupa, głowy, a oprócz tego kończyn oraz narządów wewnętrznych. Co może spowodować upadek na plecy? Problem z oddychaniem, paraliż kończyn, zakłócenia w oddawaniu moczu, porażenie jelit, zaburzenia czucia i wiele innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

By wiedzieć, co zrobić, gdy znajdziemy się w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, warto odbyć dobry kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy przygotuje nas odpowiednio na sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia, szczegółowo instruując, jak należy postępować, gdy będziemy świadkiem upadku niemowlaka, osoby dorosłej albo seniora. Takie szkolenie powinien odbyć każdy! Dodatkowo szkolenie z pierwszej pomocy powinno być obligatoryjne dla pracowników branż narażonych na tego typu wypadki, w tym pracujących na wysokości.

Upadek z wysokości – szkolenie z pierwszej pomocy krok po kroku

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która spadła z wysokości? Przede wszystkim pamiętaj, że podstawą jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie – zanim przystąpisz do udzielania pierwszej pomocy, upewnij się, że miejsce wypadku jest bezpieczne, a jeśli tak nie jest 
(np. pożar czy ulatnia się gaz), postaraj się ewakuować siebie i poszkodowanego w miejsce bezpieczne. Następnie zadzwoń po pomoc medyczną, informując, że miał miejsce upadek z wysokości i podając okoliczności zdarzenia, wiek oraz stan poszkodowanego. 

Gdy miał miejsce upadek z wysokości na plecy, możliwie najszybciej należy ustabilizować głowę poszkodowanego. Dopilnuj również, aby osoba poszkodowana nie ruszała się i nie wstawała, nawet jeśli nie odczuwa dolegliwości związanych z upadkiem. Jeśli np. to dziecko spadło ze schodów lub z wysokości i pozostaje świadome, postaraj się przebywać w zasięgu jego wzroku, co pozwoli ograniczyć ruchy głową. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba poszkodowana zaczyna wymiotować lub krwawić z ust – wtedy musisz jej pomóc przekręcić się na bok. Jednocześnie musisz się również upewnić, czy poszkodowany nie ma silnych krwawień zewnętrznych związanych z wypadkiem – jeśli je zauważysz, koniecznie zabezpiecz rany opatrunkiem, starając się ograniczyć krwawienie (np. opatrunek uciskowy). Dalsze postępowanie zależy od tego, czy upadek z wysokości na plecy spowodował, że poszkodowany stracił przytomność czy pozostał świadomy.

Upadek z wysokości – poszkodowany jest przytomny

Jeśli poszkodowany jest przytomny, postaraj się dowiedzieć, co konkretnie się stało, by móc przekazać informacje służbom medycznym. Ważną czynnością jest również sprawdzenie czucia w kończynach poszkodowanego. Jeśli zauważysz, że poszkodowany nie czuje kończyn i nie może nimi poruszać, bardzo prawdopodobne, że upadek na plecy spowodował uraz kręgosłupa. Pierwsza pomoc w tym przypadku musi być udzielona bardzo ostrożnie – przy podejrzeniu urazu kręgosłupa nie poruszaj ciałem poszkodowanego i nie przenoś go. Poszkodowanego pozostaw wówczas w pozycji zastanej i kontroluj jego czynności oddechowe, aż do przyjazdu pomocy medycznej.

Upadek z wysokości – poszkodowany jest nieprzytomny

Jeśli osoba poszkodowana jest nieprzytomna, sprawdź jej czynności oddechowe. Jeżeli nie wyczujesz oddechu, przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli natomiast poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, zwrócić uwagę na ewentualne oznaki urazu kręgosłupa. Niepokojąca w tym przypadku może być np. nienaturalna pozycja ciała osoby poszkodowanej. Jeżeli podejrzewasz uraz kręgosłupa u osoby, która spadła z wysokości, nie poruszaj jej ciałem, nie przenoś jej i nie układaj jej w pozycji bocznej ustalonej, tylko pozostaw ją w pozycji zastanej, kontrolując jej oddech. W oczekiwaniu na pomoc medyczną możesz okryć poszkodowanego kocem lub folią ratunkową, by zabezpieczyć jego ciało przed wychłodzeniem.