Hipoglikemia oznacza stan zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, który może stanowić zagrożenie życia. Niebezpieczna dla pacjenta jest też hiperglikemia, czyli stan zbyt wysokiego cukru we krwi. Objawy niskiego cukru oraz objawy wysokiego cukru łatwo rozpoznać, dlatego warto je znać, by w porę udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej.

Przyczyny hipoglikemii i hiperglikemii mogą być różne. Bez względu na przyczynę odpowiadającą za dolegliwości pacjenta, oba te stany mogą się wiązać z potrzebą pilnej pomocy medycznej, dlatego nie wolno lekceważyć ich objawów. Jeśli zauważysz, że osoba w Twoim otoczeniu ma wyraźne objawy spadku cukru, działaj jak najszybciej, gdyż może to zaważyć nawet na jej życiu. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z hipoglikemią lub hiperglikemią? Praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej. 

Co to jest hiperglikemia? Przyczyny i objawy

Hiperglikemia jest stanem mającym związek ze zwiększonym poziomem cukru we krwi. Jej przyczyną jest nierozpoznana lub nieleczona prawidłowo cukrzyca. Stan zbyt wysokiego cukru we krwi może być efektem nieprawidłowej diety cukrzyka, w tym przyjmowania dużych ilości posiłków wysokowęglowodanowych. Kolejną przyczyną jest zmniejszenie aktywności fizycznej, a także pominięcie dawki insuliny lub przyjmowanie na własną rękę leków wchodzących w szkodliwe interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi.

Warto wiedzieć, jakie są objawy wysokiego cukru, by móc je w porę rozpoznać i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Jest wiele symptomów, które mogą wskazywać na zbyt wysoki cukier. Objawy charakterystyczne obejmują wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Pacjent może się też skarżyć na bóle i zawroty głowy, a także czuć zmęczenie i spadek koncentracji. Objawy hiperglikemii mogą niekiedy przypominać nieco upojenie alkoholowe, gdyż zalicza się do nich też bełkotliwa mowa, zataczanie się oraz zaburzenia równowagi.

Czym jest hipoglikemia? Przyczyny i objawy

Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, to stan zagrażający życiu związany z bardzo mocnym spadkiem poziomu cukru we krwi. Przyczyn hipoglikemii jest wiele. Może do niej prowadzić skrajne niedożywienie, a także długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny. Niedocukrzenie może wystąpić też u osób z niezdiagnozowaną cukrzycą, które nie są prawidłowo leczone. Do hipoglikemii mogą się również przyczynić duże ilości alkoholu, a nawet niektóre choroby, w tym niewydolność wątroby, choroby nerek lub nowotwory. Stan ten może wystąpić również u osób, które przedawkują leki przeciwcukrzycowe bądź insulinę. 

Drastyczny spadek poziomu cukru we krwi jest stanem zagrażającym życiu, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy niskiego cukru oraz jak udzielić pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Objawy spadku cukru zwykle są wyraźnie zauważalne. Można do nich zaliczyć:

  • splątanie,
  • drżenie mięśni, 
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • rozszerzenie źrenic,
  • zaburzenia oddechu,
  • uczucie zimna,
  • uczucie niepokoju,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • znaczne przyspieszenie akcji serca i zaburzenia krążenia,
  • drgawki.
     

Hipoglikemia i hiperglikemia – jak udzielić pierwszej pomocy?
 

Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy pacjentowi z hipoglikemią lub hiperglikemią jest bardzo ważne, ponieważ może zaważyć nawet na ludzkim życiu. Jeśli zauważysz objawy spadku cukru u osoby ze swojego otoczenia, która jest przytomna, podaj jej słodki napój (słodzony cukrem, a nie słodzikiem). Obserwuj przy tym, czy stan chorego się poprawia, a jeśli tak nie będzie, wezwij pomoc medyczną. Jeżeli natomiast zbyt niski cukier doprowadził do omdlenia, wezwij pomoc medyczną oraz sprawdź czynności oddechowe. Jeśli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej, a jeśli nie wykryjesz oddechu – rozpocznij resuscytację. Jeżeli dojdzie do drgawek spowodowanych hipoglikemią, usuń z otoczenia chorego przedmioty niebezpieczne i chroń jego głowę przed uderzeniem o podłoże. Zadbaj też o drożność dróg oddechowych poszkodowanego i pod żadnym pozorem nie wkładaj mu do ust żadnych przedmiotów.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ma zbyt wysoki cukier? Wiedząc, co to jest hiperglikemia i znając jej przyczyny, pamiętaj, żeby przy objawach drastycznego skoku poziomu cukru wezwać niezwłocznie pomoc medyczną, by nie doszło do powikłań takich jak kwasica ketonowa czy śpiączka hiperglikemiczna. 

By szczegółowo dowiedzieć się, jak działać, gdy osoba w naszym otoczeniu ma objawy hipoglikemii lub hiperglikemii, warto odbyć profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiesz się tam, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ma niepokojąco niski cukier. Poznasz też objawy wysokiego cukru i dowiesz się, jak trzeźwo działać w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Szkolenie z pierwszej pomocy powinien odbyć każdy, bo to właśnie od pomocy udzielonej jeszcze przed dotarciem służb medycznych niejednokrotnie zależy, czy osoba poszkodowana przeżyje.